Dużo podzespołów komputerowych przy zakupie jest traktowanych po macoszemu. Większość klientów przykłada dużą uwagę do wyboru karty graficznej, procesora, pamięci RAM czy dysku twardego, zapominając jednocześnie o tak podstawowych elementach jak zasilacz, od którego zależy nie tylko dostarczenie energii, ale także bezpieczeństwo komputera, a tym samym danych.

 

Na co zwracać uwagę?

W poradniku zostały zebrane najważniejsze informacje, parametry i zagadnienia, na które należy zwrócić uwagę, kupując nowy zasilacz.

Moc

Moc jest głównym parametrem zasilacza i określa ile energii może dostarczyć zamontowanym w obudowie komputera podzespołom. Nie jest to wartość równa ilości prądu pobranego z sieci elektrycznej, gdyż zależy ona przede wszystkim od sprawności zasilacza. Warto również pamiętać, że moc zasilacza jest wartością, na którą składają się wszystkie linie zasilania.

Często klienci obawiają się, że kupienie zasilacza o wyższej mocy będzie automatycznie skutkować  dużo wyższym poborem prądu (i wyższymi rachunkami). Jednak wartość deklarowana przez producenta, to wartość nominalna, jaką może dostarczyć zasilacz, jeśli zajdzie taka konieczność. Dodatkowo moc rozłożona jest na wszystkie linie znajdujące się w urządzeniu.

 

Chłodzenie

W zasilaczach można spotkać się z trzema rodzajami chłodzenia:

aktywnym (wentylator) – montowany jest w przypadku konstrukcji o większej mocy. Im większa średnica, tym ciszej i lepiej pracuje wentylator.
pasywnym – w zasilaczu nie ma zamontowanych wiatraków. Tego typu chłodzenie najczęściej pojawia się w drogich zasilaczach dostarczających dużo mniej mocy. Na konstrukcje z chłodzeniem pasywnym powinny decydować się przede wszystkim osoby, którym zależy na bardzo cichej pracy komputera, a jednocześnie nie mają dużych wymagań odnośnie wydajności komputera.
półpasywnym – zamontowany wiatrak uruchamia się w momencie, gdy zaistnieje taka potrzeba (np. następuje chwilowe zapotrzebowanie na wydajną pracę procesora czy karty graficznej).

 

W tańszych zasilaczach mniej renomowanych firm montowane są wentylatory o maksymalnej średnicy 120 mm, które pracują dość głośno, a są przy tym mniej wydajne. W lepszych urządzeniach spotyka się wiatrak o większej średnicy (co najmniej 135 mm), dzięki czemu zapewniona jest wyższa kultura pracy oraz lepsze chłodzenie.Układ PFCPFC (Power Factor Correction) odpowiada za korektę współczynnika mocy. Co w dużym skrócie oznacza minimalizowanie strat energii. Zasilaczy z pasywnym układem należy unikać, gdyż wykorzystuje przestarzałe rozwiązania, pomimo że ich cena jest niższa niż w przypadku aktywnego